Zrzut-ekranu-2013-10-15-o-18.46.42W przyszłym roku nakłady na inwestycje niestety będziemy mieli najniższe w historii – 21 mln zł. Tak postanowił urząd miasta. Część z tych pieniędzy przeznaczona jest na budowę domu kultury na Zielonym Ursynowie. Nie oznacza to, że składamy broń – mówi burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

Opozycja grzmi, że przez referendum zaniedbał Pan Ursynów. Czy to prawda, że nic się tu nie dzieje?

To zupełny absurd. Zakończyła się już inwestycja na ul. Wełnianej. Droga została wybudowana, brakuje tylko ostatniego łącznika między końcem Wełnianej, a ul. Moczydłowską. Rozstrzygnięto przetarg na budowę ulicy KUD 16, jeszcze w tym roku ruszy jej budowa. W najbliższych dniach zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę pierwszego na Ursynowie skate parku przy Bażantarni. Zakończył się remont boiska przy szkole przy ul. Kopcińskiego. W najbliższych dniach będą też remontowane boiska przy innych szkołach, m.in. przy ul. Mandarynki i Szolc-Rogozińskiego. Dziś ogłosiliśmy też plany współpracy przy budowie infrastruktury FTTH (Fiber to the Home, czyli światłowód do domu). Dzięki niej na Ursynowie powstanie infrastruktura światłowodowa, która będzie należeć do najnowocześniejszych w Europie i na świecie. Doprowadzenie światłowodów do domów umożliwi mieszkańcom dzielnicy wybranie usługi dowolnego operatora zamiast – jak obecnie – wyboru między maksymalnie dwoma dostawcami. Wprowadzenie technologii FTTH umożliwi firmom świadczenie zupełnie nowych usług z zakresu rozrywki (w tym telewizji interaktywnej), e-medycyny, telekonferencji i wielu innych.

To inwestycje, a co z życiem dzielnicy?

Ruszyły szkolenia dla kobiet z technik samoobrony. Prowadzą je byli żołnierze z jednostki GROM. Organizujemy je po raz pierwszy, ale zauważyliśmy, że zapotrzebowanie jest całkiem duże. Będziemy więc kontynuować je w przyszłości. Co weekend na Ursynowie organizowane jest wiele wydarzeń. Mamy mecze piłki siatkowej, koncerty, debaty, czy specjalne pokazy dla mieszkańców. Nie brakuje też imprez biegowych czy gier miejskich. Od 2012 r. podpisany mamy list intencyjny o współpracy z AZS Politechniką, która wyrasta na potęgę ogólnopolską w siatkówce mężczyzn. W naszej dzielnicy odbywa się też Memoriał Zdzisława Ambroziaka ? jedna z głównych imprez co roku zamykających przygotowania zespołów ligowych do nowego sezonu. Od ubiegłego roku na Memoriał przyjeżdżają tez klasowe drużyny z Europy. Nawiązaliśmy współpracę z Totalizatorem Sportowym, dzięki czemu jest on sponsorem niektórych naszych wydarzeń, jak np. LOTTO Bieg Ursynowa, wspólnie organizujemy też imprezy dla mieszkańców naszej dzielnicy na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu.

A jak będzie w przyszłym roku? Znany jest już projekt budżetu dzielnicy na 2014 r.

To bardzo ciężki budżet. Musimy osiągnąć o 14 mln zł wyższe wpływy niż zaplanowano na 2013 r., a wydatki ratusz obciął nam o 11 mln. Taka jest polityka władz miasta, które wolą wydawać pieniądze na projekty, które idą do szuflady, jak np. Szpital Południowy, czy most Krasińskiego, niż oddać je dzielnicom, które najlepiej wiedzą, co jest im najbardziej potrzebne. W przyszłym roku nakłady na inwestycje niestety będziemy mieli najniższe w historii – 21 mln zł. Część z tych pieniędzy przeznaczona jest na budowę domu kultury na Zielonym Ursynowie. Nie oznacza to, że składamy broń. Postaramy się znaleźć dodatkowe środki, jest wiele nowych projektów, musimy wprowadzić je w życie. W końcu po to wybrali nas mieszkańcy, żeby Ursynów się rozwijał i ja – jako burmistrz – będę o to dbał.

Dziękuję za rozmowę.