fot. materiały prasowe

Do 6 grudnia będzie można zerwać sobie odblask z miejskiej choinki. W wielu miejscach stolicy stanęły świąteczne drzewka, udekorowane odblaskowymi paskami, brelokami i zawieszkami. 

Jedna z choinek stanęła już w budynku Urzędu Dzielnicy Ursynów. W ubieraniu odblaskowej choinki dziś rano dzielnie pomagały dzieci z zerówki – „Włóczykije” gr. XII z Przedszkola nr 351 przy ul. Warchałowskiego 4.

To już czwarta akcja Straży Miejskiej i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Udekorowane drzewka wystawią wszystkie urzędy dzielnic oraz instytucje, które zaangażowały się w akcję. Naturalne choinki świerkowe przekaże Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie. Strażnicy miejscy i leśnicy ustawią w tym roku łącznie ponad 30 choinek. Po zakończeniu akcji drzewka trafią do domów dziecka, placówek pomocowych i osób potrzebujących.

Akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem” ma charakter informacyjno-profilaktyczny. Jej celem jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych, poprzez uświadamianie i zapobieganie problemowi ich słabej widoczności. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Często udział w takim wypadku kończy się dla niego tragicznie.

Sytuację znacznie poprawia stosowanie znanej zasady: „patrz i daj się zobaczyć”. Po zmroku, nieposiadająca elementów odblaskowych osoba jest widoczna z 20-30 metrów. Zastosowanie odblasków zwiększa ten dystans do 130-150 metrów, czyli aż pięciokrotnie. Taka odległość często wystarczy, aby kierowca zdążył zareagować.