Budowa brakującego fragmentu ścieżki na Mokotów, tematyczne imprezy, finansowanie stacji Veturilo i współpraca z organizacjami cyklistów ? Ursynów pretenduje do rowerowego centrum Warszawy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Władze dzielnicy kończą prace nad budową 143-metrowego odcinka drogi rowerowej łączącej Ursynów z Mokotowem ? od parku im. Romana Kozłowskiego przez Dolinę Służewiecką do al. KEN po stronie Mokotowa. Powiększy się więc sieć dróg rowerowych na Ursynowie, której długość to 32,7 km.

Ursynów chce też wygodnego połączenia rowerowego ze Służewcem istniejącym w Dolinie Służewieckiej tunelem pod ul. Puławską.

? Jeśli Warszawy i Mokotowa nie stać na 200-metrowy fragment drogi rowerowej, to Ursynów chętnie się dołoży ? mówi burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

W dzielnicy działa też 20 wypożyczalni roweru publicznego Veturilo. – Więcej jest tylko w Śródmieściu ? mówi naczelnik ursynowskiego wydziału promocji Bartosz Dominiak. – Jednak trzeba pamiętać, że miasto finansuje tylko osiem ursynowskich wypożyczalni, za pozostałe płaci dzielnica. To rekord w skali miasta.

Urzędnicy współpracują też z organizacjami cyklistów. Niedawno Ursynowska Grupa Rowerowa zaprosiła urzędników i radnych na wspólny przejazd, podczas którego rowerzyści pokazali, jakie mocne i słabe strony ma infrastruktura rowerowa na Ursynowie. W trzygodzinnym przejeździe wzięli udział zastępcy burmistrza Ursynowa Piotr Machaj i Lech Skowron oraz pracownicy urzędu dzielnicy.

Z kolei w sobotę zorganizowano trening z ultrakolarzem Remkiem Siudzińskim. Miał charakter rekreacyjnej lekcji pokazowej z aktywnym udziałem jej uczestników. Wcześniej odbyła się m.in. wycieczka nad stawy raszyńskie.

Na Ursynowie odbywa się też wiele imprez rowerowych. Tydzień temu można było wybrać się na dwudniowe zawody sportowe pod nazwą Kazoora Ursynów Gravity Fest na wzgórzu Trzech Szczytów, tzw. ?Górce Kazurce?. Zmagano się w czterech dyscyplinach zaliczanych do sportów ekstremalnych: Fourcross, Mountainboard, Dirt, Pumptrack.

Wcześniej przy ursynowskim ratuszu odbył się też piknik rowerowy w ramach Święta Cyklicznego, zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Ursynów oraz Warszawską Masę Krytyczną. Na miłośników jednośladów czekały giełda rowerowa, porady profesjonalistów o tym, jak bezpiecznie poruszać się na rowerze, pokazy ratownictwa rowerowego czy pokazy mody rowerowej. Oprócz tego organizatorzy przeprowadzili praktyczny test przypięć do rowerów. Para ochotników za pomocą nożyc, które można nabyć w każdym sklepie budowlanym, po kolei rozprawiała się z mocowaniami, które na pierwszy rzut oka wydawały się solidne. W teście zwyciężyły zapięcia typu u-lock, z którymi ?złodzieje amatorzy? nie dali sobie rady.

Zbierane są również podpisy pod petycją ws. budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Puławskiej. Można ją znaleźć na stronie www.petycje.pl oraz w filiach Biblioteki Publicznej na Ursynowie. Inicjatorką akcji jest ursynowska radna Magdalena Sokołowska.

– Gęsta sieć wypożyczalni Veturilo i dobrze zorganizowane ścieżki rowerowe powodują, że na jednoślady wsiada coraz więcej mieszkańców naszej dzielnicy ? mówi burmistrz Guział. – Będziemy więć dbali, by komfort jazdy był coraz większy, a nowych ścieżek ? przybywało.