Mieszkańcy Ursynowa otrzymają jako jedni z pierwszych w Polsce dostęp do Internetu najwyższej jakości, który możliwia technologia FTTH (Fiber to the Home, czyli światłowód do domu).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– List intencyjny, który za chwile podpiszemy, ma szansę trwale zmienić oblicze dzielnicy. Ursynów, w opinii wielu, jest najnowocześniejszą dzielnicą Warszawy, a ma szansę być prekursorem rozwiązań teleinformatycznych w skali całej Polski, rozwiązań dobrych dla mieszkańców, przedsiębiorców, ale również dla Urzędu. To jest projekt rewolucyjny na miarę XXI wieku i bardzo mnie cieszy, że mamy możliwość realizować go na Ursynowie ? powiedział na wstępie burmistrz Piotr Guział.

– Światłowód do domu to nie tylko bardzo szybki Internet, który praktycznie nie jest obecnie w Polsce dostępny, ale również możliwość otrzymywania i świadczenia nowych, najbardziej zaawansowanych usług telekomunikacyjnych. Chcemy budować sieć dostępową w tej technologii wszędzie w Polsce gdzie tylko pojawi się wystarczający popyt na takie usługi i udostępniać ją wszystkim zainteresowanym operatorom ? powiedział prezes HAWE Krzysztof Witoń.

Dzięki projektowi zostanie stworzona otwarta platforma, z której będą mogli korzystać różni operatorzy, konkurując nie tylko cenami, ale też jakością usług. Prezes HAWE zapowiedział również, że już wkrótce zostanie uruchomiona strona internetowa, na której mieszkańcy Ursynowa będą mogli rejestrować swoje zainteresowanie udziałem w projekcie i dowiedzieć się więcej o projekcie.

Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i najszybszy, symetryczny dostęp do Internetu, jest w Polsce praktycznie nieobecna. HAWE i Ursynów będą współpracować też przy wykorzystaniu infrastruktury telekomunikacyjnej przy takich projektach, jak systemy bezpieczeństwa publicznego, zarządzanie ruchem, wdrażanie telewizji IP oraz usług e-commerce dla mieszkańców dzielnicy.

1 KOMENTARZ