Strona główna Aktualności Multikino sprzedaje kino na Ursynowie.

Multikino sprzedaje kino na Ursynowie.

0
Multikino na Ursynowie w 2022 r. Fot. Emptywords (Wikimedia)
w 2022 r.

Otwarty w 1999 roku multipleks na Ursynowie będzie działać w niezmienionej formie przez co najmniej 18 miesięcy.

Transakcja jest wynikiem znacznego wzrostu wartości działki, której Multikino było użytkownikiem wieczystym.

W dniu 8 marca 2023 roku Multikino S.A. („Multikino”, „Spółka”) podpisało umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego do działki u zbiegu alei Komisji Edukacji Narodowej i ulicy Indiry Gandhi w Warszawie.

Multikino na Ursynowie w 2022 r. Fot. Emptywords (Wikimedia)
w 2022 r.

Kupującym jest spółka GH Development 11 Sp. z o.
Zgodnie z podpisaną w dacie sprzedaży umową najmu kino Multikino Ursynów będzie prowadzić działalność w niezmienionym kształcie przez okres co najmniej 18 kolejnych miesięcy, oferując widzom bogaty repertuar i kompleksową ofertę sieci Multikino.

Po uchwaleniu w czerwcu 2021 roku planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic ulicy Indiry Gandhi nastąpił znaczny wzrost wartości działki, której Multikino było użytkownikiem wieczystym. Wycena ze sprzedaży w sposób istotny przekroczyła wycenę wskaźnikową sporządzoną na podstawie przepływów operacyjnych kina na najbliższe lata.

Środki ze sprzedaży zostaną w znacznej mierze przeznaczone na spłatę dodatkowego zadłużenia, które umożliwiło Spółce funkcjonowanie i utrzymanie zatrudnienia w okresie pandemii i związanych z nią długotrwałych ograniczeń działalności.

Branża kinowa była jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię Covid-19, kina pozostawały zamknięte przez okres 40 tygodni, a podmioty kinowe nie będące MSP, w tym m. in. Multikino S.A.,  były wyłączone z programu pomocowego PFR oraz PISF.

W rezultacie, w ciągu trzech lat od końca roku finansowego zakończonego 30 listopada 2019 roku, zadłużenie Multikino S.A. wobec podmiotów powiązanych wzrosło o przeszło 100 milionów złotych. Finalizacja transakcji sprzedaży nieruchomości i spłata części  pożyczek przyczyni się tym samym do poprawy wskaźników bilansowych Spółki.

Multikino nie prowadzi działań mających doprowadzić do sprzedaży innych działek, których jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym i skupia się na bieżącej działalności operacyjnej oraz odbudowie frekwencji kinowej, a także na prowadzeniu dialogu z Wynajmującymi, aby wspólnie doprowadzić do optymalizacji funkcjonowania obiektów kinowych w zmienionych realiach gospodarczych.

Multikino na Ursynowie w 2022 r. Fot. Emptywords (Wikimedia)
w 2022 r.

Multikino

należący do Grupy Vue Entertainment International Limited („Vue”) – lidera na europejskim rynku kinowym. T

o pierwszy operator, który w 1998 roku uruchomił w Polsce multipleks. Od tego czasu wyznacza najwyższe standardy w budowie i prowadzeniu kin w Europie i na świecie. Obecnie pod szyldem Multikino działa 45 kin w 37 miastach Polski z łączną liczbą 323 ekranów.

Flagowe kino sieci zlokalizowane jest w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie. Obiekt składa się z 8 nowoczesnych sal, w tym Sali Premierowej na 788 osób.

W marcu 2022r.  uruchomione zostało wyjątkowe kino w Galerii Gemini Park w Tychach. Obiekt składa się z 7 sal wyposażonych w projektory laserowe oraz skórzane, elektrycznie rozkładane fotele, dzięki którym widz ogląda filmy w pozycji półleżącej. W rozkładane fotele tego typu w pełni wyposażone są także warszawskie Multikino w Galerii Młociny oraz poznańskie Multikina: Stary Browar i Malta.

Multikino to zdecydowanie więcej niż kino oferując zarówno największe i najbardziej oczekiwane premiery filmowe, jak i koncerty światowych gwiazd, nocne maratony filmowe, transmisje najważniejszych wydarzeń sportowych, transmisje oper, baletu oraz retransmisje spektakli z brytyjskiego National Theatre.

Multikino za swoją działalność wielokrotnie było dostrzegane podczas prestiżowych konkursów. Jest zdobywcą nagród Superbrands oraz Superbrands Created in Poland. Od wielu lat zajmuje pozycję lidera w obszarze „Event Cinema” zarówno na rynku polskim, jak i europejskim (laureat europejskiej nagrody ECA Awards w 2014 roku).

Brytyjska Grupa Vue to operator największej prywatnej sieci kinowej w Europie.
Vue posiada 1,990 ekranów w 227 kinach działających w 9 krajach: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Danii, Holandii, Włoszech, Polsce, Litwie i na Tajwanie.
Od maja 2003 roku Grupa Vue dostarcza widzom najwyższej jakości rozrywkę, łącząc najlepszy repertuar z najnowszą technologią i wyjątkowym doświadczeniem płynącym wizyty w kinie, realizując jednocześnie strategię wzrostu organicznego oraz strategicznych przejęć w sektorze kinowym.

Źródło: Mutikino S.A.