Koty syberyjskie, ragdolle, norweskie leśne, maine coony, brytyjskie krótkowłose, devon rexy, persy, egzotyki, rosyjskie niebieskie i wiele innych zobaczymy za tydzień w Arenie Ursynów.

9283547204_ef10b7c607_z

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych odbędzie się 30 listopada i 1 grudnia w Arenie Ursynów przy ul. Pileckiego 122. Organizatorem jest Elitarny Klub Kota Rasowego. Wydarzenie będzie zamykać sezon wystawowy 2013 r. w Polsce.

Weźmie w nim udział ok. 400 przedstawicieli kociej arystokracji różnych ras oraz odmian barwnych z Polski i Europy. Wśród nich znajdą się koty syberyjskie, ragdolle, norweskie leśne, maine coony, brytyjskie krótkowłose, devon rexy, cornish rexy , persy, egzotyki, rosyjskie niebieskie i wiele innych. Koty oceniane będą przez 11 międzynarodowych sędziów.

Szczególnie emocjonujące będą tzw. best in show, czyli wybór najpiękniejszych kotów wystawy (sobota – godz. 16.30, niedziela – godz. 16). Wielką atrakcją wystawy będzie best in show kotów rasy sfinks kanadyjski, który odbędzie się w pierwszym dniu wystawy – w sobotę. Sfinksy są rzadką rasą kotów bezwłosych, które zdobywają coraz większą popularność.

Aby zorganizować best in show jednej rasy, na wystawę musi się zgłosić co najmniej 51 jej przedstawicieli. Best in show sfiksów kanadyjskich będzie niezwykłym wydarzeniem felinologicznym, zorganizowanym po raz pierwszy w Polsce a także w Europie (na wystawie organizowanej pod patronatem FIFe).

W niedzielę, w drugim dniu wystawy planowany jest best in show bardzo popularnej rasy w Polsce – kotów brytyjskich.

– Dążymy do tego, aby wystawy służyły nie tylko prezentacji piękna kotów mieszkających w naszych domach (tych rasowych i przysłowiowych dachowców), ale także kształtowaniu właściwych postaw wobec zwierząt, a przede wszystkim odpowiedzialności za nie – mówi Paweł Filewski z Elitarnego Klubu Kota Rasowego.

Podczas najbliższej wystawy zostanie przeprowadzona zbiórka darów dla bezdomnych psów i kotów.

– Zima to najtrudniejszy okres dla schronisk i przytulisk oraz przebywających w nich bezdomnych zwierząt. Na pewno w każdym domu jest coś zbędnego, a przyda się w schronisku. (oprócz karmy suchej i mokrej mogą być także kasze, ryż, makaron, koce, kołdry, legowiska, kuwety itp.) – apelują organizatorzy.

Ci, którzy odwiedzą wystawę, będą mogli nawiązać kontakt z hodowcami ulubionej rasy, uzyskania informacji o specyfice rasy i zasadach jej pielęgnacji. Na samej wystawie obowiązuje zakaz sprzedawania kotów.

Dla dzieci zaplanowano specjalne atrakcje. Maluchy będą mogły wykazać się w konkursach plastycznych, a buzie wszystkich chętnych upodobnią się do kocich pyszczków.

Na wystawie zorganizowany będzie też kiermasz, na którym każdy będzie mógł się zaopatrzyć w karmę, zabawki czy inne akcesoria dla kotów, jak również w pamiątki związane z kocią tematyką.

Bilet normalny będzie kosztował 15 zł, a ulgowy 8 zł. Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających w sobotę (30 listopada) w godz. 9.30-17.30, a w niedzielę (1 grudnia) w godz. 9.30-17.