2,5 tysiąca osób ścigać się będzie w sobotę po ursynowskich ulicach. Wśród startujących znalazły się gwiazdy sportu, samorządowcy i politycy.

Największy bieg na Ursynowie zmienił sponsora tytularnego. W zeszłych latach urząd dzielnicy współpracował z Totalizatorem Sportowym, teraz w tytule imprezy znalazł się Ruch. Pełna jej nazwa to: „Bieg Ursynowa – Ruch po zdrowie”.

Jak przykonują organizatorzy, będzie to jedna z najmocniej obsadzonych imprez w historii biegów ulicznych w Polsce. Wystartuje m.in. Ivan Heshko, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w biegu na dystansie 1500 metrów. Ten niezwykle utytułowany zawodnik ma na swoim koncie m.in. złoty i srebrny medal Halowych Mistrzostw Świata oraz brązowy medal z MŚ na otwartym stadionie (Paryż, 2003) na dystansie 1500 metrów. Na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach zajął 5 miejsce.

Wystartują także czołowi polscy biegacze średniodystansowi z Łukaszem Parszczyńskim na czele, rekordzistą kraju na dystansie 3000 m. Do walki o zwycięstwo z pewnością włączą się także inni reprezentanci Polski – Bartosz Nowicki, brązowy medalista halowych mistrzostw Europy w Paryżu na dystansie 1500 metrów oraz Yared Shegumo, zwycięzca maratonów w Warszawie i Łodzi.

Największą gwiazdą w biegu kobiet będzie Iwona Lewandowska, czołowa polska biegaczka długodystansowa.

– Liczymy na ustanowienie nowych rekordów trasy, które od 2012 roku należą do Henryka Szosta i Dominiki Nowakowskiej, reprezentantów Polski – mówi Leszek Gaca, dyrektor imprezy. – Do udziału w biegu zachęcamy jednak wszystkich, którzy czują się na siłach pokonać biegiem pięciokilometrową trasę.

Organizatorzy zwracają uwagę na to, że płaska i prosta trasa z niewielką ilością zakrętów czyni Bieg Ursynowa jednym z najszybszych na tym dystansie w Polsce i sprzyja biciu rekordów osobistych zarówno przez zawodowców, jak i amatorów.

Każdy uczestnik imprezy otrzyma w pakiecie technologiczną koszulkę biegową z unikalnym nadrukiem, a także pamiątkowy medal na mecie. Zawodnicy wyruszą o godz. 12 spod ursynowskiego ratusza. Trasa biegu będzie taka sama, jak rok temu. Zawodnicy pobiegną Al. KEN, ulicami Herbsta, Romera i Surowieckiego i z powrotem Al. KEN do mety zlokalizowanej przed Ratuszem. Organizatorzy przywidują, że pierwszy zawodnik znajdzie się na mecie 14 minut po starcie, a zawodniczka – 16 minut.

Wśród biegaczy znajdą się też samorządowcy, m.in. burmistrz Ursynowa Piotr Guział czy przewodniczący Komisji Sportu w Radzie Warszawy Paweł Lech oraz politycy, np. były europoseł SLD Wojciech Olejniczak.

W zeszłym roku najszybszy był Arkadiusz Gardzielewski, który przybiegł na metę w czasie 0:14:04, z kolei najwolniejsza zawodniczka ukończyła bieg w 42 minuty i 55 sekund.

 

Z powodu biegu zamknięte dla ruchu kołowego będą odcinki ulic:

  • al. KEN w kierunku Kabat – od ul. Indiry Gandhi do ul. Płaskowickiej – w godz. 11.00-13.30
  • al. KEN w kierunku Kabat – od ul. Surowieckiego do ul. Indiry Gandhi – w godz. 11.50-12.45
  • ul. Herbsta – od Al. KEN do ul. Surowieckiego – w godz. 11.50-12.45
  • ul. Romera – od ul. Herbsta do ul. Surowieckiego – w godz. 11.50-12.45
  • ul. Surowieckiego – od ul. Herbsta do Al. KEN – w godz. 11.50-12.45.