Wystawę „Kaleka czy COOL-awy?” możemy oglądać na pierwszym piętrze Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61). Zobaczymy na niej 12 portretów: osiem osób poruszających się na wózkach oraz cztery osób pełnosprawnych. Zostały wykonane przez znanego portrecistę Andrzeja Wiktora.
– Nie wystarczy patrzeć, trzeba zobaczyć. Dwanaście osób. Cztery poruszają się na własnych nogach. Osiem na wózkach. Czy umiesz je rozpoznać? Czy tak naprawdę różnimy się? Wszyscy jesteśmy tacy sami – od tych prowokujących słów w ursynowskim Ratuszu, rozpoczął się wernisaż wystawy „Kaleka czy COOL-awy?” składającej się z 12 portretów osób pełno- i niepełnosprawnych. W otwarciu wzięli udział burmistrz Ursynowa Piotr Guział oraz prezes fundacji Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza Marek Sołtys.
– Wystawa, którą dziś gościmy w urzędzie dzielnicy, niesie za sobą refleksję, że każdy z nas jest doskonały i niedoskonały. Każdy z nas ma jakiś mankament, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że osoby niepełnosprawne są zwykłe niezwykłe, jak my wszyscy – powiedział burmistrz, otwierając wernisaż.
Na wernisażu pokazano również filmy prezentujące sylwetki bohaterów wystawy. Kilkuminutowe reportaże były zapisem dnia codziennego każdej z niepełnosprawnych osób, dokumentujące ich codzienne zajęcia i wyzwania, z którymi znakomicie sobie radzą pomimo niepełnosprawności.
– Kiedy wokół siebie dostrzeżesz osobę z niepełnosprawnością, zobacz, że jest taka sama. Różnica nie tkwi w nas samych, tylko w elementach naszego zewnętrznego wyglądu. Ty też masz jakiś mankament. Osoby z niepełnosprawnością też go mają. Traktuj ich mankament tak, jak chcesz aby był traktowany twój. Traktuj ich tak, jak chcesz, by traktowano ciebie, a oni pomogą tobie zaakceptować siebie i ich – powiedział prezes Fundacji Marek Sołtys.
Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć 12 portretów: 8 osób poruszających się na wózkach oraz 4 osób pełnosprawnych. Wykonane są przez znanego portrecistę Andrzeja Wiktora, są wynikiem poszukiwania w modelach ich skrywanej autentyczności – to „Portrety Dusz”. Dla kobiet i mężczyzn poruszających się na wózkach, a zaprezentowanych na zdjęciach było to zaskakujące wydarzenie, dla niektórych spełnienie marzenia, dowód na ich normalność. Dla osób sprawnych oglądających wystawę chwila zatrzymania, zadumy i refleksji.
Działania Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza (TPSW) poprzez przełamywanie schematów mają na celu w alternatywny sposób, pokazywanie podobieństw, a nie różnic. Wystawa na Ursynowie to część większego projektu – następnie ekspozycja będzie prezentowana w kolejnych miastach w Polsce i za granicą.
Wystawa jest dostępna dla mieszkańców na pierwszym piętrze ratusza dzielnicy Ursynów do 19 listopada w godzinach pracy urzędu.