Strona główna Aktualności Kiedy powstanie szósty park?

Kiedy powstanie szósty park?

0

Już od kilku lat trwają przygotowania do stworzenia parku Polskich Wynalazców w rejonie ulic Rosoła, Ghandi i Szolc-Rogozińskiego. Teraz jest szansa, że coś się w końcu ruszy w tej sprawie.

Przez cały październik będą trwały konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania tego terenu. – Na podstawie ich wyników w przyszłym roku planujemy opracowanie koncepcji zagospodarowania tej działki – zapowiada Bernadeta Włoch-Nagórny, rzecznik Ursynowa.

O stworzeniu nowego parku w tej dzielnicy mówi się już od kilku lat. W 2002 r., podczas uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, radni zdecydowali, że teren u zbiegu ulic Rosoła, Ghandi i Szolc-Rogozińskiego powstanie park miejski.

Początkowo radni chcieli, by jego patronem byli Wielcy Wynalazcy, ale ostatecznie – jak mówi Paweł Lenarczyk, radny Ursynowa, który jest zaangażowany w inicjatywę utworzenia parku – zmieniono nazwę na park Polskich Wynalazców.

– Zrobiono to po konsultacjach między innymi z Urzędem Patentowym, Polską Izbą Rzeczników Patentowych czy Politechniką Warszawską – wylicza radny.

Tłumaczy, że przesądzającym argumentem co do wyboru nazwy dla parku było to, że wiedza o polskich wynalazcach i ich osiągnięciach jest znikoma i warto poświęcić im więcej uwagi. Tymczasem na temat światowej sławy wynalazców, tj. Edisona, Marconiego czy Tesli, wiemy bardzo wiele. I wylicza znanych polskich wynalazców: Jana Czochralskiego (stworzył metodę otrzymywania monokryształów krzemu), Jana Szczepanika (twórca elektroskopu – urządzenia do przesyłania na odległość ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem) czy Jana Józefa Łukaszewicza (wynalazcę lampy naftowej). Według koncepcji radnego w nowym parku powinno zostać zachowane obecne ukształtowanie i charakter tego terenu, na przykład górka saneczkowa. Poza tym radny Lenarczyk widziałby tam plac zabaw nawiązujący do idei parku, wybieg lub ścieżkę dla psów czy agorę – miejsce debat publicznych.

Jednak ursynowscy urzędnicy chcą się dowiedzieć, jakie pomysły na nowy park mają mieszkańcy. Pod koniec września ruszą konsultacje społeczne w tej sprawie. Potrwają do końca października. – Podczas spacerów i warsztatów będzie można zgłaszać swoje pomysły i porozmawiać z urzędnikami o możliwości ich realizacji – tłumaczą urzędnicy z Ursynowa. Podkreślają, że podczas konsultacji istotne będzie określenie charakteru przestrzeni (czy to ma być na przykład ostoja przyrody albo miejsce intensywnej aktywności fizycznej wyposażone w bogatą infrastrukturę), funkcje i przeznaczenie tego obszaru (na przykład rodzaj użytkowników, sezonowość, wyposażenie), tempo oraz kolejność realizowanych zmian.

– Po zakończeniu konsultacji na podstawie ich wyników w przyszłym roku planujemy opracowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu. Zamierzamy zaplanować środki na projekt i realizację – tłumaczy Bernadeta Włoch-Nagórny.

Na Ursynowie jest już pięć parków: im. Jana Pawła II, im. Romana Kozłowskiego, Lasek Brzozowy, Moczydełko i Przy Bażantarni. Park Polskich Wynalazców, jeśli powstanie, to będzie szósty.