Strona główna Aktualności Bezpieczeństwo w Lesie Kabackim

Bezpieczeństwo w Lesie Kabackim

0

Na terenie Lasu Kabackiego zostaną w najbliższej przyszłości wytyczone ścieżki biegowe, by zachęcić biegaczy do korzystania ze stałych i oznaczonych tras, co pomoże w unikaniu miejsc odludnych oraz tych, gdzie przebywają zwierzęta.

IMG_91231

W poniedziałek w ursynowskim ratuszu odbyło się spotkanie na temat bezpieczeństwa w Lesie Kabackim. Władze dzielnicy, policja, straż miejska, przedstawiciele Lasów Miejskich -Warszawa, Parku Kultury w Powsinie oraz byli żołnierze jednostki wojskowej GROM zastanawiali się wspólnie nad wprowadzeniem koniecznych działań po zgłoszeniu gwałtu przez biegaczkę.

Zdaniem wszystkich służb Las Kabacki uważany jest za bezpieczne miejsce, biorąc pod uwagę statystyki policji, które nie odnotowują takich zdarzeń jak gwałt, rozbój, czy zabójstwo. Odnotowane naruszenia prawa w przeważającej większości dotyczyły wykroczeń o charakterze porządkowym oraz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu w okolicach lasu.

Jednak rozległy teren lasu może sprzyjać popełnianiu przestępstw i wykroczeń. Dlatego, zdaniem uczestników spotkania, osoby odwiedzające Las Kabacki powinny przestrzegać zasad bezpieczeństwa zachowując ostrożność, szczególnie po zmroku i w miejscach nie uczęszczanych. Należy przy tym pamiętać o tym, że jest to rezerwat i zbaczanie z wytyczonych szlaków jest zabronione.

Uzgodniono, że należy podjąć działania, które poprawią poczucie bezpieczeństwa mieszkańców odwiedzających największy kompleks leśny na południu Warszawy. Policja poinformowała, że w Lesie Kabackim będzie więcej patroli, zarówno pieszych, jak i rowerowych, konnych oraz nieoznakowanych. W najbliższej przyszłości w lesie wytyczone ścieżki biegowe, by zachęcić biegaczy do korzystania ze stałych i oznaczonych tras. W tym zakresie odbędą się szczegółowe uzgodnienia pomiędzy władzami dzielnicy oraz Lasami Miejskimi ? Warszawa, a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, która musi wydać zgodę na jakiekolwiek oznaczenia na terenie rezerwatu przyrody jakim jest Las Kabacki.

Burmistrz Ursynowa zdecydował też o organizacji cyklu bezpłatnych szkoleń dla kobiet z zakresu zachowania się w sytuacjach kryzysowych zagrażających życiu i zdrowiu. Podobne szkolenia, cieszące się ogromnym zainteresowaniem pań, prowadzi również Straż Miejska w ramach programu ?Bezpieczna Warszawianka?.

Uczestnicy spotkania zastanawiali się również nad potrzebą instalacji monitoringu wizyjnego w Lesie Kabackim. Ze względu na stosunkowo niewielką ilość popełnianych przestępstw na tym obszarze, a także dużą ilość wejść na teren lasu (samych oznakowanych wejść jest 20) uznano, że będzie to działanie nieefektywne. Znacznie efektywniejsza będą działania prewencyjne oraz profilaktyka i edukacja z zakresu bezpieczeństwa bezpieczeństwa i reagowania w sytuacjach zagrożenia.

Na zaproszenie burmistrza Ursynowa Piotra Guziała w spotkaniu wzięli przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji, komendant komisariatu policji na Ursynowie kom. Paweł Krauz, zastępca komendanta komisariatu policji w Wilanowie nadkom. Robert Jesiołowski, komendant komisariatu policji w Konstancinie-Jeziornie asp. szt. Zbigniew Ptaszyński, a także komendant II oddziału terenowego straży miejskiej Wojciech Janicki, dyrektor Parku Kultury w Powsinie Józef Pawlak i Pani Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich ? Warszawa opiekująca się Lasem Kabackim. Władze Dzielnicy Ursynów reprezentowali burmistrz Piotr Guział, zastępca burmistrza Piotr Machaj oraz wiceprzewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego radny Daniel Głowacz. W spotkaniu wziął udział również naczelnik Delegatury Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dla Dzielnicy Ursynów oraz naczelnik Wydziału Promocji.

Burmistrza Ursynowa na spotkanie zaprosił w roli ekspertów również kierownictwo Grupy Reagowania Antykryzysowego (GRAk) na czele z majorem Jackiem Kowalikiem, byłym szefem wyszkolenia i dowódcą grupy operacyjnej jednostki specjalnej GROM. Urząd współpracuje z GRAk od maja br., gdy w Parku im. Cichociemnych na Ursynowie został przeprowadzony Ursynowski Dzień Cichociemnych. W sierpniu wspólnie przeprowadzono otwarte treningi systemu samoobrony i walki GROM Combat dla mieszkańców Ursynowa.

Kolejną okazją do takich szkoleń będzie Memoriał gen. Sławomira Petelickiego (w rocznicę urodzin generała), który odbędzie się 13 września (piątek) o godz. 19 w Arenie Ursynów (ul. Pileckiego 122). Memoriał będzie miał formę otwartego i bezpłatnego treningu systemu GROM Combat z elementami obrony przed nożem. Dla uczestników organizatorzy przewidzieli aż 300 miejsc ? zgłoszenia (imię, nazwisko i rok urodzenia) należy wysyłać do 11 września na adres promocja@ursynow.pl. O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.