Zarząd Ursynowa nie podjął decyzji o zaprzestaniu realizacji prac rekultywacyjnych na jeziorze Zgorzała ? przypominają władze dzielnicy. Prace z początkiem marca zostały wstrzymane ze względu na pojawienie się i przystąpienie do godów dzikich gatunków zwierząt, które wcześniej nie występowały w tym rejonie.
![źródło: Urząd Dzielnicy Ursynów](http://wsp.waw.pl/wp-content/uploads/2013/08/file-1.jpg)
Nadzór przyrodniczy i pracownicy Urzędu Dzielnicy Ursynów ocenili, że dalsze prowadzenie prac w sezonie lęgowym ptaków, płazów i gadów może stanowić istotne naruszenie przepisów prawa.
?W związku z doniesieniami na jednym z profili w portalu społecznościowym o nieprawidłowościach w realizacji rekultywacji Jeziora Zgorzała, w tym o negatywnym wpływie prowadzonych prac na ochronę siedlisk i gatunków, Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (dalej BOŚ) pismami z dnia 10 maja i 21 czerwca 2013 r. zwróciło się o kontrolę Urzędu Dzielnicy Ursynów przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie (dalej RDOŚ) w zakresie zgodności sposobu prowadzenia prac z zapisami decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, zezwalających na niszczenie siedlisk oraz na umyślne płoszenie i niepokojenie gatunków objętych ochroną? – czytamy na stronie urzędu dzielnicy.
Pod koniec maja RDOŚ przeprowadził kontrolę, podczas której przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Ursynów przedłożyli dokumenty związane z realizacją inwestycji. RDOŚ pismem z 12 lipca stwierdził, że nadzór przyrodniczy realizowany na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursynów jest prowadzony prawidłowo.
?Informujemy, iż twierdzenia o znacznym zniszczeniu brzegu jeziora, a co za tym idzie roślinności i siedlisk gatunków objętych ochroną, oraz o zachwianiu równowagi biologicznej w związku z rekultywacją jeziora, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Brzegi jeziora były przez lata niszczone poprzez ich systematyczne, niekontrolowane zasypywanie. Prowadzona rekultywacja ma na celu naprawę szkód, które powstawały przez lata? – zapewniają władze dzielnicy.
Jak dodają, w ocenie przyrodników monitorujących stan ilościowy i gatunkowy dzikich gatunków zwierząt, dotychczas przeprowadzone obserwacje wskazują, że wykonane prace miały pozytywny wpływ na skład i liczebność awifauny. Ostateczny efekt i wpływ na awifaunę wykonanych prac rekultywacyjnych, zostanie oceniony po zakończeniu realizacji zadania.
W efekcie dotychczas przeprowadzonych prac na jeziorze Zgorzała odnotowano wzrost liczby gatunków ptaków o 36 proc.. Na szczególne podkreślenie zasługuje pojawienie się 20 nowych gatunków wodno-błotnych. ?Jest to niewątpliwie efekt stworzenia tym ptakom dogodnych warunków siedliskowych? – czytamy na stronie urzędu.