Na pierwszy plan tegorocznego programu wysuwają się seanse trzech filmów, z których jeden zdobył Oscara, a dwa były nominowane do tej nagrody.
Wydarzenie zostanie zainaugurowane dziś o godz. 18 wciągnięciem tęczowej flagi na maszt przed ratuszem Ursynowa. Następnie w ratuszu zacznie się debata „Samorząd terytorialny – czy powinien angażować się w promowanie równości?”, w której udział dotychczas potwierdzili: Joanna Erbel (Zieloni), Sebastian Wierzbicki (SLD) i gospodarz spotkania Piotr Guział – burmistrz Ursynowa.
„W tym roku przygotowaliśmy dla mieszkańców kilka interesujących wydarzeń, których celem jest promowanie postaw równościowych” – zapowiadają organizatorzy.
Szczegółowy program Tygodnia Równości na Ursynowie 2014
23 maja, godz. 18.00
Ratusz Dzielnicy Ursynów, Al KEN 61
Otwarcie Tygodnia Równości na Ursynowie
18.00 Wciągnięcie tęczowej flagi na maszt przez Ratuszem Dzielnicy Ursynów
18.15 Debata „Samorząd terytorialny – czy powinien angażować się w promowanie równości?” (wstęp wolny)
19:45 Otwarcie wystawy „Projekt Berlin-Yogyakarta”
24 maja, cały dzień
Hala sportowa, ul. Lokajskiego 3
Vollup Summer Cup
Międzynarodowy turniej piłki siatkowej drużyn LGBT
25 maja
Przejazd burmistrza i innych urzędników na wózku inwalidzkim po Ursynowie.
26 maja, godz. 18.30 – obowiązują zaproszenia
Multikino (al. KEN 60)
Pokaz filmu „Polowanie” (Dania, 2012)
„Polowanie” to film, który pokazuje, jak kłamstwo staje się prawdą, a plotka, niedopowiedzenie i zła wola mogą zrujnować czyjeś życie. Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.
Film nominowany do Oscara za 2013 w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.
Film poprzedzi krótka debata z udziałem zaproszonych gości.
Wstęp za zaproszeniami. Zaproszenia można rezerwować pod adresem mailowym promocja@ursynow.pl. W przypadku liczby zgłoszeń przekraczających liczbę miejsc na sali – organizatorzy przeprowadzą losowanie. Jedna osoba może zamówić najwyżej dwa zaproszenia.
27 maja, godz. 18.30 – obowiązują zaproszenia
Multikino (al. KEN 60)
Pokaz filmu „Witaj w klubie” (USA, 2013)
Bohaterem opowieści jest Ron Woodroof, elektryk, który dowiaduje się, że ma AIDS i zostało mu 30 dni życia. Mężczyzna nie poddaje się i zaczyna testować na swoim organizmie nielegalne i niedopuszczone do użytku lekarstwa.
Film nominowany do Oscara za 2013 w kategorii „Najlepszy film”.
Film poprzedzi krótka debata z udziałem zaproszonych gości.
Wstęp za zaproszeniami. Zaproszenia można rezerwować pod adresem mailowym promocja@ursynow.pl. W przypadku liczby zgłoszeń przekraczających liczbę miejsc na sali – organizatorzy przeprowadzą losowanie. Jedna osoba może zamówić najwyżej dwa zaproszenia.
29 maja, godz. 19.00 – obowiązują bezpłatne karty wstępu
Multikino (al. KEN 60)
Pokaz filmu „Zniewolony. 12 Years a Slave” (USA, 2013)
Film „Zniewolony. 12 Years a Slave” to film historyczny, opowiadający o dyskryminacji rasowej w USA w XIX wieku. Film otrzymał Oscara za 2013 w kategorii „Najlepszy film”.
Film poprzedzi wprowadzenie zaproszonego gościa.
JAK UZYSKAĆ KARTĘ WSTĘPU NA FILM „Zniewolony. 12 Years a Slave”?
Zapisy na bezpłatne karty wstępu od 21 maja od godz. 8.00 do 23 maja do godz. 12.00 e-mailem zawierającym imię i nazwisko i liczbę zaproszeń (1 lub 2) na adres konkurs@ursynow.pl lub poprzez wrzucenie do urny w holu Urzędu formularza zgłoszeniowego z podanym numerem tel. komórkowego. Jedno zgłoszenie rezerwuje max. 2 miejsca. Z jednego adresu lub numeru można wysłać tylko jedno zgłoszenie.
W przypadku liczby zgłoszeń przekraczającej ilość dostępnych miejsc obowiązuje LOSOWANIE. Uczestnictwo zgłaszającego zostanie potwierdzone e-mailem lub sms’em 26 maja do godz. 12.00 wraz z informacja o terminie i miejscu odbioru karty wstępu. Nieodebrane karty wstępu będą dostępne w dniu 29 maja od godz. 8.15 w informacji w holu głównym Urzędu.
Uwaga! 29 maja br. o godz. 10.00 odbędzie się zamknięty pokaz filmów „Zniewolony” dla uczniów ursynowskich liceów publicznych.
23-30 maja w godzinach funkcjonowania Urzędu Dzielnicy Ursynów
Ratusz Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61)
Wystawa „Projekt Berlin-Yogyakarta”
Celem projektu „Berlin – Yogyakarta” jest przypomnienie historii prześladowań gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transgenderowych przez nazistów podczas ich panowania w Europie oraz podkreślenie, że prawa człowieka są niezbywalną własnością wszystkich ludzi, również osób nieheteroseksualnych. Refleksja nad tragedią II wojny światowej skutkowała wydaniem szeregu dokumentów podkreślających wagę praw człowieka i obywatela, w tym Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ oraz tzw. „Zasad Yogyakarty”.
„Zasady” zostały opublikowane w 2006 roku w formie deklaracji w mieście Yogyakarta przez Międzynarodową Komisję Prawników, organizację pozarządową założoną przed 50 laty w Berlinie. Deklaracja ustanawia międzynarodowe standardy stosowania praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.