Do 9 marca można zgłaszać wnioski do budżetu partycypacyjnego na 2015 rok. Zarząd Dzielnicy Ursynów wydzielił do dyspozycji mieszkańców 3 mln zł.
To najwyższa kwota spośród wszystkich 18 dzielnic. – Zachęcam mieszkańców Ursynowa, aby decydowali o tym, jak ma wyglądać przestrzeń, w której żyją na co dzień – mówi burmistrz Piotr Guział. – Budżet partycypacyjny umożliwia współrządzenie i współdecydowanie za nasze najbliższe otoczenie. Jestem pewien, że kreatywność mieszkańców Ursynowa podniesie jakość życia w naszej dzielnicy.
20 stycznia ruszył etap zgłaszania projektów. Może złożyć je każdy warszawiak na specjalnym formularzu, dostępnym na stronach internetowych dzielnicy www.ursynow.pl/budzet2015 i Warszawy oraz w Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Trzeba opisać projekt i podać jego szacunkowy koszt. Niezbędne jest dołączenie do niego podpisów minimum 15 osób popierających propozycję projektu.
W ramach budżetu partycypacyjnego mogą być zgłaszane projekty mieszczące się w zadaniach dzielnic oraz takie, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego (2015). Muszą dotyczyć terenów ogólnodostępnych i będących we władaniu Warszawy. Zgodnie z uchwałą zarządu dzielnicy, na Ursynowie dopuszczono możliwość składania projektów dotyczących terenów nie będących we władaniu Warszawy. Trzeba jednak dołączyć do formularza zgłoszeniowego zgodę właściciela terenu.
Wypełniony formularz można:
- przesłać w formie zeskanowanych dokumentów na adres budzet2015@ursynow.pl,
- przesłać na adres pocztowy Urzędu Dzielnicy Ursynów z dopiskiem”Budżet partycypacyjny 2015″,
- złożyć osobiście w Wydziale Obsługi Mieszkańców urzędu dzielnicy (okienko podawcze z literą „B”).
Najpóźniej od 25 maja do 9 czerwca odbędą się publiczne dyskusje nad zgłoszonymi pomysłami. To bardzo ważny element budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy będą mogli poznać każdy projekt i przekonać się, na który z nich zagłosować, który jest dla nich najbardziej potrzebny i najciekawszy.
Finałem będzie głosowanie, które odbędzie się między 20 a 30 czerwca. W jego efekcie zostaną wybrane projekty do realizacji w kolejnym roku budżetowym. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie w jednej wybranej przez siebie dzielnicy.